A vezeték nélküli töltés világa egy újabb jelentős lépést tett előre a Qi2 szabvány megjelenésével. Sokunk számára már a mindennapok részévé vált a kábelmentes töltés kényelme, de a Qi2 továbbfejlesztéseivel ez a technológia egy új szintre lép.
A Wireless Power Consortium (WPC) által felügyelt új generációs szabvány mágneses kapcsolattal biztosítja a tökéletes illeszkedést a töltő és a készülék között, így nem csak a töltés hatékonysága nő, hanem a töltési sebesség is jelentősen javul.
Bár a bevezetés talán nem volt olyan gyors, mint ahogy azt sokan várták, a legjobb Qi2 töltők megjelenése ígéretes jövőt vetít elő a vezeték nélküli töltés területén, és egy új korszak kezdetét jelentheti.
A Qi2 szabvány részletei és a mágneses töltés előnyei
A Qi2, mint új generációs vezeték nélküli töltési szabvány, számos fontos újítást hoz magával.
Az egyik leglényegesebb változás a Magnetic Power Profile (MPP) bevezetése, mely az Apple MagSafe technológiáján alapszik. Ez a technológia egy mágnesgyűrű segítségével biztosítja a töltő és a készülék közötti tökéletes illeszkedést, ezáltal kiküszöbölve az energiaveszteséget, ami a nem megfelelő pozicionálásból eredhet.
Fontos kiemelni, hogy a Qi2 szabvány nem csak az MPP-t foglalja magában, hanem egy nem mágneses töltési módot is, az Extended Power Profile-t (EPP).
Azonban fontos tudni, hogy az EPP-vel kompatibilis eszközök nem jogosultak a Qi2 logó használatára, így ezeket nem tekinthetjük hivatalosan Qi2 eszközöknek.
A Qi2 szabvány egyik nagy előnye a visszafelé való kompatibilitás, ami azt jelenti, hogy a régebbi Qi szabványt használó eszközök is tölthetők a Qi2 töltőkkel, bár a töltési sebesség eltérhet. Azonban egy kisebb kellemetlenséget is tapasztalhattak már a felhasználók, miszerint nem minden régi Qi töltő kompatibilis a Qi2-t támogató készülékekkel. Ez arra enged következtetni, hogy a szabvány bevezetése még tartogat meglepetéseket a jövőben.
A Qi2 töltő hatása a vezeték nélküli töltés jövőjére
A Qi2 nem csak egy új szabvány, hanem a vezeték nélküli töltés jövőjének ígérete. A mágneses illesztésnek köszönhetően a töltés hatékonysága jelentősen megnő, mivel a tekercsek minden alkalommal a tökéletes pozícióban helyezkednek el, így minimalizálva az energiaveszteséget.
A Qi2 szabvány emellett a töltési sebességet is optimalizálja, mivel a tanúsított eszközökkel akár 15 wattos töltési sebesség is elérhető, ami jelentős előrelépést jelent az eredeti Qi szabványhoz képest.
A Qi2 töltők emellett sokkal szélesebb körű kompatibilitást is kínálnak, így egyetlen töltővel tölthetjük mind az Apple, mind az Android eszközeinket. Ráadásul a mágneses kapcsolattal nem rendelkező Qi-t támogató készülékekhez is elérhetőek lesznek olyan tokok, melyek mágnesgyűrűvel rendelkeznek, így ők is élvezhetik a Qi2 töltő nyújtotta előnyöket.
A szabvány további fejlesztései, mint a szélesebb eszközkompatibilitás, az adaptív töltés, a jobb hőkezelés és a külső tárgyak érzékelése, tovább növelik a Qi2 értékét.
Bár az Apple iPhone 15 szériája már támogatja ezt a technológiát, és számos kiegészítő gyártó is piacra dobta saját Qi2 töltőit, az Android gyártók még óvatosabban kezelik az új szabvány bevezetését.
A WPC reméli, hogy a Qi2 lesz a vezeték nélküli töltés univerzális szabványa, de a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy az elterjedés folyamata még időt vesz igénybe.
Mindazonáltal a Qi2 töltő egy nagy lépés a vezeték nélküli töltés fejlődésében, és a jövőben egyre fontosabb szerepet fog betölteni a technológiai eszközök mindennapi használatában.
Az Android telefonok sok fontos szabvány éllovasai voltak a múltban. Gondoljunk csak a 4G, 5G, USB-C vagy a kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasó megjelenésére.
A vezeték nélküli töltés terén is az Android járt élen, egészen a 2012-es Samsung Galaxy S3-ig visszanyúlóan.
Sajnos a Qi2 vezeték nélküli töltési szabvány bevezetésében 2024-ben úgy tűnik, mintha az Android telefon gyártók lemaradtak volna a fejlesztési ütemtervből. A Qi2 szabványt hivatalosan 2023 elején jelentették be a CES-en. A specifikáció 15 wattos vezeték nélküli töltést (és a jövőben akár többet is), fokozott biztonságot és a mágneses illeszkedést ígért, ami nagymértékben megkönnyíti a töltőpadok használatát.
A Qi2 töltő lényegében azt a kényelmet és egyszerűséget hozta volna az Android ökoszisztémába, amit az iPhone felhasználók már a MagSafe termékekkel élvezhetnek.
A Qi2 hiányzó fogadtatása az Android piacon
A legmeglepőbb az, hogy az Apple, amely általában szereti a technológiáit a saját ökoszisztémájában tartani, a MagSafe specifikációjának alapvető részeit megosztotta a Wireless Power Consortium többi tagjával, hogy felgyorsítsák a fejlesztést és az interoperabilitást.
Így azt gondolnánk, hogy az iPhone felhasználók körében a MagSafe kiegészítők népszerűségét látva az Android telefon gyártók versenyt futottak volna, hogy minél több készülékükbe beépítsék a Qi2-t. De közel két évvel a specifikáció véglegesítése után a Qi2-t támogató Android készülékek száma mindössze egy: a HMD Skyline.
Ezen a ponton felmerülhet a kérdés, hogy a termékfejlesztési ciklusok többéves folyamatok, amelyeket nehéz megváltoztatni a megjelenés előtt. És a legtöbb esetben valószínűleg igazad is lenne. De valljuk be, nem mintha a Samsung, a Google, a Lenovo és mások ne látták volna ezt előre. Az Apple-höz hasonlóan szinte minden nagy Android telefon gyártó a WPC tagja is, így már jóval a hivatalos bejelentés előtt tudhattak a Qi2 fejlesztéséről.
Ráadásul az első MagSafe-fel felszerelt iPhone, az iPhone 12 már négy évvel ezelőtt megjelent. Tehát még ha feltételezzük is, hogy a Samsung okostelefonok, vagy a Google és a többiek először az Apple 2020 őszi keynote-ján találkoztak a mágneses vezeték nélküli töltőrendszer ötletével, az is több mint elegendő idő lett volna ahhoz, hogy hasonló technológiát fejlesszenek a mai Galaxy és Pixel készülékekhez.
A Qi2 elterjedésének akadályai és a jövőbeli kilátások
A gyártók számára egy új szabvány bevezetésekor az is aggodalomra adhat okot, hogy esetleg nem lesz elég kiegészítő és más kompatibilis periféria a piacon, ami miatt nem éri meg az új technológia bevezetése.
Ezt már láthattuk a moduláris telefonoknál, mint az LG G5 és a Moto Z Force, vagy az LG G8 tenyérleolvasó technológiájánál. Azonban mivel a Qi2 és MagSafe eszközök nagyrészt felcserélhetők, már most is hatalmas kínálat áll rendelkezésre, például az Anker MagGo power bankjai, melyek kifejezetten népszerűek. Ráadásul az olyan telefonok, mint a Razr Plus és a Pixel 9 Pro Fold mágnesesen is tapadnak bizonyos Qi2 kiegészítőkhöz, és még egy kis töltést is felvesznek.
Sajnos ez inkább a kihajtható telefonok nyitva vagy zárva tartásához használt mágnesek miatt van, nem pedig a szándékos Qi2 támogatás miatt. Ez azt jelenti, hogy még ha első pillantásra úgy is tűnik, hogy ezek az eszközök támogatják a Qi2-t, a kiegészítők nem tartanak szilárdan, és gyakran lecsúsznak még ideális körülmények között is.
Még azok a tokok is, amelyek állítólag támogatják a Qi2-t, hol működnek, hol nem, ami csalódást okozhat az Android felhasználóknak, akik remélték, hogy a saját készülékeiken is átélhetik a MagSafe varázsát. Ez azért is kár, mert egy-két apró változtatással a Google, a Moto és mások is megvalósíthatták volna a Qi2 támogatást sokkal több készüléken anélkül, hogy sok extra erőfeszítést vagy költséget fordítottak volna rá.
Míg sok kínai telefon gyártó eddig elkerülte a Qi2-t, ez bizonyos mértékig várható volt, mivel például az Oppo gyakran előnyben részesíti a saját technológiáit, mint a 65 wattos AirVOOC vezeték nélküli töltés a szélesebb körben elérhető ipari szabványok helyett. És mivel a Galaxy S24 család 2024 elején jelent meg, a Samsungnak nem volt annyi ideje, hogy a Qi2-t hozzáadja a jelenlegi csúcskategóriás kínálatához, mint a Google-nek, amely csak néhány hónappal ezelőtt dobta piacra a Pixel 9 sorozatot.
Ennek ellenére ez nem magyarázza a gyártók általános vonakodását egy olyan szabvány bevezetése alól, amely szerintem az egyik legjelentősebb fejlesztés a hozzáférhetőség és az általános használhatóság terén, amit egy okostelefonhoz hozzá lehet adni.
A legfrusztrálóbb az, hogy hat hónappal ezelőtt kollégáink már elmélkedtek azon, hogy miért nem látunk még Qi2-t támogató Android telefonokat. És ahogy közeledünk az év végéhez, még mindig csak egyetlen modell van, ami reményt ad arra, hogy 2025 más lesz.
Szóval elismerés a HMD-nek, hogy megtette, amit a Samsung, a Google és a többiek nem tudtak. Most már csak attól tartok, hogy ha a dolgok jövőre nem változnak, akkor az egyik legígéretesebb szabvány a feledés homályába kerülhet (legalábbis az Android telefonok esetében), mielőtt még igazán elterjedhetne.