Így készíthetsz Lego blokkokat betonból acél beton formák segítségével


Kezdőlap » Blog » Így készíthetsz Lego blokkokat betonból acél beton formák segítségével

A technológiai fejlődés, amelynek az elmúlt egy évtizedben a tanúja lehettél, nem csak a digitális világban érvényesült, de más területekre is kifejtette hatását. Ez a hatás pedig elsősorban abban érhető tetten, hogy számos lehetőséget közelebb hozott az emberekhez.

Azáltal, hogy egy sor feladat elvégzése egyszerűbbé vált a korszerű eszközök segítségével, többek között az építészet is megnyílt az átlag emberek előtt. Ma már a DIY, vagy Csináld magad, egészen mást jelent, mint korábban. Jelenleg egyáltalán nem okoz gondot az sem, hogy beton blokk elemeket készíts beton öntőformák segítségével, akár házilag is, amelyeket aztán sokféle módon fel lehet használni.

Korábban mindez bonyolult, összetett eljárásnak számított, ezért az embernek két lehetősége volt. Vagy megvette a blokkokat készen, valamely szaküzletben, vagy pedig szakembert hívott. Mindkettőről egyaránt elmondható, hogy költségesebb megoldásnak bizonyulnak ma, amikor az egyszerűbb műveletek otthon is elvégezhetők.

Ugyanakkor azonban, azt nem árt továbbra sem leszögezni, hogy az építészet egy komoly szakma, tehát egyszerűbb házi barkácsolás megoldható önállóan, de a nagyobb lélegzetű munkákat jobb még mindig mesterre bízni.

Egy kis beton blokk kisokos

A beton blokk nem más, mint betonból készült, jellemzően előregyártott építészeti elem, amelynek a formája téglalap alakú. Népszerű építészeti elemnek számít, elsősorban azért, mert széleskörű felhasználási lehetőségeket kínál, amibe beletartoznak falak, támaszfalak, kerítések is.

Alapvetően a sűrűségük, formájuk, méretük alapján a beton blokkokat többféle kategóriába soroljuk. Ezek közül is a leginkább elterjedtek a következők:

  • Standard blokk. Ez a legtöbbet használt forma, amely téglalap alakú és egyenes felületű.
  • C-formájú blokk. A tömbön belül van egy C-formájú üreg, ezt főként támaszfalak és kerítések építésénél használják.
  • U-formájú blokk. Ebben egy U-t formáló üreg van, a felhasználási területe hasonló, mint az előzőnek. 
  • Lyukasbeton blokk. Ezek azok a blokkok, amelyeken kis lyukak vannak, ezek rendeltetése, hogy javítják a hő- és hangszigetelést.
  • Szigetelt blokk. Ezek elsősorban a hőszigetelés igényes esetekben használatosak, ugyanis fokozott hatékonyságot biztosítanak ezen a téren.

A beton blokkok széleskörű használatának oka, hogy számos előnyös tulajdonsággal rendelkeznek. Ezek egyike a szilárdság és tartósság, az időjárás viszontagságaival szembeni ellenálló képesség. 

A hő- és hangszigetelést is érdemes megemlíteni, amelyek közül az előbbinek energiahatékonysági szempontból is van jelentősége. Emellett, a kész blokkok gyors, egyszerű építkezést tesznek lehetővé.

A beton blokkok használhatók belső és külső falak építéséhez, kerítések, támaszfalak kialakításához, de remek alapanyagnak számítanak a garázsok és raktárhelyiségek építése során is. 

A Lego blokk készítés legfőbb lépései

Lego blokkot otthon is egyszerűen el tudsz készíteni, miután beszerezted a szükséges kellékeket és alapanyagokat, mégpedig a következő módon.

Először is elő kell készíteni a sablont, vagyis kiválasztani olyan blokkokat, amelyeket reprodukálni szeretnél. Ha ezzel megvagy, következhet az öntőforma elkészítése, ami megadja a megfelelő formát az elkészülő blokknak.

Ennél a lépésnél hasznos lehet a sablon belső felületét olyan anyaggal bekenni ami megkönnyíti majd annak leválasztását a kész blokkról.

Az öntőanyag keverése és kiöntése után pedig már csak meg kell várni, hogy a blokk megszáradjon, levenni róla a sablont és kész is az építészeti elem.

Segítünk a vásárlásban