A kerékpározás városi környezetben egyre népszerűbbé válik, ahogy a városok egyre inkább támogatják az alternatív közlekedési formákat. Azonban a nagyvárosi utakon való biciklizés nem mindig könnyű és biztonságos tevékenység.
A forgalom, az autósok és gyalogosok által alkotott veszélyes helyzetek mind komoly kihívást jelentenek a kerékpárosok számára. Emiatt kiemelten fontos, hogy a biciklizők tisztában legyenek a biztonságos közlekedés alapelveivel és a gyakorlati tippekkel.
Biztonsági tippek kerékpárosok számára
- Mindig álljunk meg a piros lámpánál. Ne tekerj át a piros lámpán. Pénzbírsággal is sújtható és biztonsági szempontból is nagyon veszélyes.
- Maradj távol a parkoló autóktól. Ideális esetben tarts egy ajtónyi távolságot, arra az esetre, ha az ajtó hirtelen kinyílna. Emellett próbálj meg egyenes vonalban haladni a parkoló autók mellett, ahelyett, hogy kerülgetnéd őket.
- Maradj távol a nehéz tehergépjárművektől. A teherautók és más nagyméretű járművek vezetői nem biztos, hogy jól látják a kerékpárost, ezért maradj jóval mögöttük.
- Mindig figyelj és koncentráljon arra, hogy mi történik körülötted, hogy lásd, mit tesz a többi közlekedő.
- Próbáljon szemkontaktust felvenni a járművezetőkkel, hogy biztos legyél benne, hogy lát téged.
- Ne kerékpározz a járdán vagy egyirányú utcában a forgalommal szemben (kivéve, ha az egyértelműen ki van jelölve a kerékpárosok számára).
- Viseljen világos ruhát. Maradj biztonságban úgy, hogy nappal világos ruházatot, éjszaka pedig fényvisszaverő ruházatot/kiegészítőket viselsz.
- Éjszakai világítás. Sötétedés után használj lámpát – elöl fehéret, hátul pirosat. Ennek hiányában akár bírsággal is sújthatnak.
- Fényvisszaverők. A kerékpárt piros hátsó fényvisszaverővel is fel kell szerelni, valamint sárga pedálfényvisszaverővel.
- Használj megfelelő és egyértelmű kézjeleket, hogy jelezd, hogy balra vagy jobbra kanyarodsz.
- Ne használj mobiltelefont vagy fülhallgatót.
- Fontold meg a kerékpár sisak viselését.
Kerékpározás villamosok közelében
Ha Budapesten vagy más nagyvárosban kerékpározol, az utat meg kell osztanod a villamosokkal, vagy át kell haladnod a villamos síneken. Ez biztonságos, de tartsd szem előtt ezeket a tippeket:
- A villamosok csendesek, ezért lehet, hogy csak akkor hallod meg őket, amikor már nagyon közel vannak.
- A villamosok szélesebbek, mint a sínek, amelyeken közlekednek, ezért hagyj nekik helyet.
- Legyél különösen óvatos, ha a sínek közelében kerékpározol, vagy keresztezed azokat, különösen, ha a sínek nedvesek, mivel csúszósak lehetnek.
- Ahol lehet, derékszögben keresztezd a síneket, hogy a kereke ne menjen bele a résbe.
- Tarts ésszerű távolságot a kerékpárod és a villamos között, hogy legyen időd megállni.
- Ne próbálja megelőzni egy villamost!
Kerékpáros lámpák vásárlása
Ha sötétben tekersz, szükséged lesz egy olyan kerékpár első lámpára, amely megmutatja az utat amerre mész és láthatóvá tesz a többi közlekedő számára. Mielőtt megveszel egyet, érdemes megfontolnod:
Minél gyorsabban tekersz, annál nagyobb teljesítményű első lámpára van szükséged, bár az utcai lámpákkal megvilágított utakon kisebb teljesítményű első lámpákra van szükség, mint a kivilágítatlan utakon. A 800 lumen körüli fényerővel rendelkező első lámpák általában megfelelőnek számítanak az éjszakai közúti biciklizéshez. Egyes modellek okos lencse- és fényvisszaverő kialakításai azonban lehetővé teszik, hogy kisebb teljesítmény mellett is hatékonyabban világítsák meg az utat.
Fontos az akkumulátor élettartama. Fordíts nagy figyelmet a megvásárolni kívánt lámpák működési idejére és gondold végig, milyen hosszúságú túrákra készülsz. A biztonság kedvéért számolj plusz időt a váratlan késések, például defekt vagy eltévedés esetére.
A legjobb kerékpár első lámpa legfontosabb jellemzője, hogy meg kell világítania az utat és az oldalsó járdaszegélyeket is, de nem szabad elvakítania a szembejövő forgalmat.