Ha futócipőt keresel a cipőtalpra is figyelj oda, mert könnyen sérülést is okozhat!


Kezdőlap » Blog » Ha futócipőt keresel a cipőtalpra is figyelj oda, mert könnyen sérülést is okozhat!

A futás az egyik legnépszerűbb mozgásforma világszerte, azonban sokakat érintenek a futással kapcsolatos sérülések.

Egy új kutatás most arra világít rá, hogy a futócipő talpának vastagsága hogyan befolyásolhatja a sérülések kockázatát.

A Floridai Egyetem kutatói által végzett vizsgálat érdekes összefüggéseket tárt fel a cipőtalp vastagsága, a futási technika és a sérülések között.

A cipőtalp vastagsága és a futási technika összefüggése

A kutatók több mint 700 futó adatait elemezték, akik az évek során a UF Health Sports Performance Centerben kerestek segítséget teljesítményük javítására vagy sérüléseik megelőzésére.

Az adatok elemzése során azt találták, hogy azok a futók, akik vastag talpú futócipőt viseltek, nagyobb eséllyel szenvedtek el futással kapcsolatos sérüléseket az elmúlt hat hónapban. Ezen túlmenően ezek a futók kevésbé voltak képesek pontosan megítélni, hogyan érinti a talpuk a talajt futás közben.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy a futók különböző módokon érintik a talajt futás közben: egyesek a sarokkal (hátsó láb), mások a talp elülső részével (elülső láb), míg néhányan a középtalppal landolnak.

Azok a futók, akik pontosan tisztában voltak saját technikájukkal, kisebb valószínűséggel szenvedtek sérüléseket. Ugyanakkor a sarokkal érkező futók, különösen azok, akik vastag talpú futócipőt viseltek, gyakran tévesen ítélték meg futási stílusukat.

Miért lehet kockázatos a vastag talpú cipő?

A kutatás vezetője, Heather Vincent szerint a vastag talpú futócipő egyik hátránya, hogy megnehezítik a futók számára, hogy pontosan érzékeljék a talajfogásukat. Ez a “torzított érzékelés” akár helytelen futási mintához is vezethet, ami növeli a sérülésveszélyt.

Az olyan futócipők, amelyek kisebb sarok-lábujj emelkedéssel rendelkeznek, könnyebbek és szélesebb orr-résszel bírnak, jobban támogatják a futókat a helyes technika kialakításában.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a vastag talpú cipők és a sérülések közötti kapcsolat nem egyértelmű ok-okozati összefüggés. Lehet, hogy más tényezők, például az egyéni futási stílus vagy az edzés intenzitása is szerepet játszanak a sérülések kialakulásában.

Az átállás veszélyei és a fokozatosság fontossága

A kutatók arra is figyelmeztetnek, hogy a cipőtípus hirtelen megváltoztatása önmagában is növelheti a sérülés kockázatát. Azok a futók, akik nemrégiben váltottak új típusú cipőre, szintén nagyobb valószínűséggel számoltak be sérülésekről.

Ezért az átállásnak fokozatosnak kell lennie. Vincent szerint akár hat hónap is szükséges lehet ahhoz, hogy a futók hozzászokjanak egy új cipőhöz és a vele járó változásokhoz.

Jövőbeli kutatások és egyéni megközelítés

Vincent és csapata a következő lépésben kontrollált vizsgálatokat tervez, amelyek célja, hogy kiderítsék, hogyan befolyásolja a cipőtípus megváltoztatása a futási technikát és a sérülések kockázatát. Ezen vizsgálatok eredményei segíthetnek meghatározni, hogy mely cipőtípusok a legmegfelelőbbek az egyéni futók számára.

A futócipők története az 1970-es évekre nyúlik vissza, amikor a modern, párnázott talpú cipők megjelentek. Azóta a technológiai fejlődés számos újítást hozott, például a memóriahabot vagy a karbonlemez-megerősítést, amelyek célja a teljesítmény javítása és a sérülések megelőzése. Ugyanakkor a minimalista cipők is népszerűvé váltak, amelyek a természetes futást hivatottak támogatni.

Legyen az a legjobb női futócipő vagy egy kiváló minőségű férfi futócipő, érdemes alaposan átgondolni, hogy melyik típus felel meg leginkább az igényeknek és a futási céloknak.

Segítünk a vásárlásban