Elfogyott a tárhely? Így törölhetsz alkalmazásokat Mac laptopon egyszerűen!


Kezdőlap » Blog » Elfogyott a tárhely? Így törölhetsz alkalmazásokat Mac laptopon egyszerűen!

Kétségtelenül a világ egyik legjobb laptopok gyártója az Apple. A Mac laptopok felhasználóbarát működése nemcsak a mindennapi használatban, hanem az alkalmazások törlésénél is megmutatkozik. Az appok eltávolítása elsőre pofonegyszerűnek tűnik: csak húzd a kukába. De vajon tényleg ilyen egyszerű minden esetben? A válasz: nem mindig. Néhány program után maradhatnak felesleges fájlok, másokat pedig csak külön uninstaller segítségével lehet teljesen eltávolítani.

Az alábbi útmutatóban bemutatjuk, hogyan törölhetsz alkalmazásokat Mac laptopon különféle módokon. Megmutatjuk, mit tegyél, ha az app az App Store-ból származik, ha letöltötted az internetről, vagy ha már csak a maradványfájlokat kell eltakarítani. Még a Terminál használatába is belekóstolunk, ha igazán makacs programokkal van dolgod.

Akár csak egy kis tárhelyet szeretnél felszabadítani, akár a gépedet szeretnéd teljesen kitakarítani, ez a részletes útmutató segít abban, hogy hatékonyan és biztonságosan távolíts el minden felesleges alkalmazást.

Alkalmazások törlése a Launchpad segítségével

A Launchpad az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy megszabadulj az App Store-ból letöltött alkalmazásoktól. Ez a módszer gyors, látványos, és nem igényel semmilyen technikai tudást. Egyszerűen csak meg kell keresned a megfelelő ikont, és már törölheted is.

Nyisd meg a Launchpadet a Dockból, vagy a trackpaden egy négyujjas összehúzással. Amikor már látod az alkalmazásokat, keress rá arra, amelyiket el szeretnéd távolítani. Nyomd meg hosszan az ikonját, amíg meg nem jelenik a kis X a sarkában. Egy kattintás, egy megerősítés – és kész is.

Fontos azonban tudni, hogy ha nem látod az X jelet, az adott alkalmazás valószínűleg nem az App Store-ból származik. Ilyenkor más módszert kell alkalmaznod a teljes eltávolításhoz.

Appok törlése a Kukán keresztül

A legtöbb interneten keresztül letöltött vagy lemezes telepítővel érkezett alkalmazás manuálisan is törölhető. Ehhez nem kell mást tenned, mint megnyitni a Finderben az Alkalmazások mappát, és onnan áthúzni az appot a Kukába. Jobb kattintással is választhatod a „Kuka” parancsot.

Ezután még ürítened kell a Kukát, hogy az alkalmazás valóban eltűnjön a rendszerből. Fontos megjegyezni, hogy egyes alkalmazások törléséhez rendszergazdai jelszóra is szükség lehet. Ha frissen telepítettél valamit, ne ürítsd azonnal a Kukát – így még visszavonhatod, ha valami hibázott.

Ez a módszer hatékony, de nem minden esetben távolít el minden kapcsolódó fájlt. A következő lépésben megmutatjuk, hogyan lehet ezeket a maradékokat is eltüntetni.

Appok eltávolítása saját uninstaller segítségével

Vannak olyan nagyobb programok – például az Adobe csomag, a Microsoft Office, vagy vírusirtók –, amelyek saját eltávolítóval érkeznek. Ezek az uninstallerek gondoskodnak arról, hogy a program minden egyes összetevője eltűnjön a rendszerből.

Lépj be a Finderbe, majd nyisd meg az Alkalmazások mappát. Keresd meg az alkalmazás mappáját – sok esetben nem csak egy sima ikon van ott, hanem egy komplett könyvtár. Ebben gyakran megtalálható egy Uninstall [alkalmazás neve] fájl.

Kattints rá duplán, majd kövesd az utasításokat. Ha ilyet nem találsz, érdemes meglátogatni az adott program hivatalos weboldalát, ahol pontos leírást találhatsz a törlés menetéről.

Maradványfájlok törlése kézzel

Amikor egyszerűen áthúzod az alkalmazást a Kukába, az esetek többségében maga a program törlődik, de hátramaradhatnak beállítási fájlok, cache-ek és más adatok. Ezek önmagukban nem okoznak problémát, de idővel sok helyet elfoglalhatnak.

A maradék fájlok törléséhez nyisd meg a Findert, majd a felső menüsávban kattints a „Ugrás” > „Ugrás mappára” lehetőségre. Írd be: ~/Library, majd nyomj Entert. Itt több mappában is találhatsz kapcsolódó fájlokat: Application Support, Preferences, Caches.

Ha biztos vagy benne, hogy a fájl az eltávolított alkalmazáshoz tartozik, húzd a Kukába, majd ürítsd ki. De vigyázz: csak azokat a fájlokat töröld, amelyeket egyértelműen felismerhetően az adott program hozott létre. Ha bizonytalan vagy a dolgodban inkább fordulj egy laptop szerelés szakemberhez minden esetben!

Alkalmazások eltávolítása Terminal segítségével

A Terminal haladó felhasználóknak kínál hatékony megoldást, különösen akkor, ha egy alkalmazás makacs módon nem hajlandó eltűnni. A Terminal nem figyelmeztet, és nincs „visszavonás” gomb – ezért fokozott óvatosság ajánlott.

Nyisd meg a Terminal alkalmazást (Alkalmazások > Segédprogramok). Írd be: sudo rm -rf, de még ne nyomj Entert! Húzd be az eltávolítandó alkalmazást az ablakba, így automatikusan beilleszti az útvonalát. Ezután nyomj Entert, majd add meg a jelszavad.

Mivel a Terminal semmilyen visszajelzést nem ad a sikeres törlésről, csak akkor használd, ha teljesen biztos vagy benne, hogy mit csinálsz. Egy rossz parancs az egész rendszeredre hatással lehet.

Rendszeralkalmazások eltávolítása – érdemes?

A macOS egyes alkalmazásai – mint például a Safari, az Üzenetek vagy a Mail – nem távolíthatók el a megszokott módszerekkel. Ezek a rendszerműködés szempontjából fontosak, és a System Integrity Protection (SIP) védi őket.

Bár technikailag lehetséges ezek eltávolítása SIP kikapcsolásával és Terminal parancsokkal, ez rendkívül kockázatos. Hibás működést, biztonsági problémákat, sőt rendszerösszeomlást is okozhat. Éppen ezért nem javasolt ezek törlése.

Ha zavarnak ezek az appok, inkább rejtsd el őket a Dockból, vagy helyezd át egy külön mappába, hogy ne legyenek szem előtt.

Újratelepítés, ha meggondolod magad

Unsplash

Előfordulhat, hogy egy alkalmazást véletlenül törölsz, vagy később mégis szükséged lesz rá. Jó hír, hogy a legtöbb programot egyszerűen újra lehet telepíteni.

Az App Store-ból letöltött alkalmazásokat bármikor újra letöltheted – csak nyisd meg az App Store-t, keresd meg az appot, és kattints a Letöltés vagy Megnyitás gombra. Ha a programot korábban az internetről szerezted be, látogasd meg a fejlesztő hivatalos weboldalát, és töltsd le újra a telepítőt.

Ha egy rendszeralkalmazást töröltél (ami csak SIP lekapcsolásával lehetséges), annak visszaállítása általában a macOS újratelepítésével vagy a macOS Recovery használatával lehetséges. Ezért is érdemes biztonsági mentést készíteni az alkalmazásaidról és azok telepítőiről, hogy ne érjen meglepetés.

Segítünk a vásárlásban