Mikulásvirág télen-nyáron


Tartalomjegyzék

Add a header to begin generating the table of contents

Bizonyára sokan közülünk kaptak már egyszer, kétszer vagy többször is mikulásvirágot karácsonyi ajándékként, de az valamiért sajnos nem élte túl még az év végét sem. Ha virágot szeretnénk tartani és nevelni a lakásban azért, hogy az otthonosabb és életteltelibb legyen és mi is jobban érezzük magunkat, akkor úgy kell bánnunk velük, mintha a családtagjaink lennének. Mint egy gyerekkel vagy kisállattal. Gondozni, ápolni és foglalkozni kell velük, különben nem szereznek nekünk örömöt sokáig.

A mikulásvirág titka

A mikulásvirág egyike azon előkelő dísznövényeknek, amelyek karácsony táján ellepik a boltokat és a lakásokat, azonban kevesen tudják, hogyan gondozzák megfelelően, hogy karácsonyi hangulatot keltő szerepe után is életben maradjon. Azért hal meg a legtöbb esetben olyan hamar, mert sok mindenre nagyon érzékeny. A túl melegre vagy a túl hidegre, a fényre és a sötétre, a túl kevés vagy túl sok vízre. Ezek közül mindre szüksége van, azonban nem mindegy, hogy mikor és milyen arányban adagoljuk ezeket számára. Vonzereje rendhagyó módon nem virágaiban rejlik, hanem színes felleveleiben, amelyek a megfelelő gonzodásnak köszönhetően három-négy hónapig színesek maradnak.

Gondozási tippek

Mielőtt mikulásvirágot vásárolnánk, győződjünk meg arról, hogy nem vagyunk allergiásak arra a nedvre, amely a virág belsejében található és mérgező. Vásárlásnál figyeljünk arra, hogy a virág  jó állapotban legyen, majd gondosan becsomagolva vigyük haza, hiszen érzékeny a hidegre.

Mivel Dél-Amerikából származik és a trópusi éghajlathoz van hozzászokva, ezért szereti a párás levegőt, azonban vigyázni kell, nehogy túlöntözzük. Az ideális hőmérséklet számára a 16-18 fok, tehát a téli fűtött lakásban hűvösebb helyet kell számára találni, ami lehet egy hideg ablak vagy beépített erkély. Ha túl meleg és száraz a levegő, akkor pár napnál tovább nem bírja tovább, levelei elszáradnak és leesnek. Figyeljünk arra, hogy földje állandóan nedves legyen, de ne túlságosan. Két hetente keverjünk a vízbe tápoldatot is és azzal öntözzük meg.

Február környékén a legtöbb virág elkezdi lehullatni leveleit, ekkor sötétebb, hűvösebb helyre kell tenni, egész addig, amíg a kinti természetes körülmények megfelelőek nem lesznek számára. Ez április-május környékén szokott bekövetkezni. Nyáron is árnyékos, nedves helyen tároljuk, akár kiültetve a kertbe. Ősszel újra sötét helyiségbe kell vinnünk ahhoz, hogy karácsonyra újra virágba boruljon.

A mikulásvirág tehát igazi kihívást jelent azoknak, akik sokáig szeretnék otthonukban csodálni, azonban ha betartjuk ezt a pár egyszerű lépést, akkor a virág meghálálja és sokáig színesen pompázik.