Kiribati – a modern kori Atlantisz


Tartalomjegyzék

Add a header to begin generating the table of contents

Napjaink Atlantisza vagyis Kiribati, Ausztrália és Hawaii között terül el, az Egyenlítő mentén. Kiribati lehet az első ország, mely az emelkedő tengerszint miatt eltűnhet. Még mielőtt ez megtörténne, ismerjük meg közelebbről ezt a fantasztikus és sokszínű szigetvilágot.

Kiribati csupán egy piciny pötty a térképen, gyönyörű helyekkel és színes élővilággal. 32 korallszigetből áll, ezekből csupán 21 szigeten laknak emberek. A szigetvilág korábbi neve Gilbert-szigetek volt. A szigetek sajnos lassan eltűnnek. Ebben rendkívül nagy szerepet játszik a globális felmelegedés miatt állandóan emelkedő tengerszint. Lassan lakhatatlanná válik ez a csodás világ. Egyre több kis szigetét nyilvánítják elmerültnek.

A terület világörökségi kincse a Phoenix-szigetek. Pontosabban több-százezer négyzetkilométer óceánt és korallzátonyt foglal magába. Élővilága rendkívül színes és gazdag. A területen 800 féle növény található meg, ennek egynegyed részét teszik ki a különböző korall fajok. Megközelítőleg 500 halféle és 200 emlősfajta, illetve több madár is színesíti az állatvilágát.

Erős vulkáni tevékenységek nyomai lelhetők fel a hegyeken. Kiribati teljes része óvva van minden szeméttől és káros anyagtól. Az ember nem taposott bele a szigetvilág szívébe. Azon ritka helyek egyike, melyek természetvédelmi helyzete kiemelkedő. Az állandó süllyedés miatt nagy valószínűséggel lakhatatlanná válik a terület. Viszont Kiribati vezetősége napirendre vette az ország teljes átköltöztetését egy biztonságosabb helyre.

Az ott lakók halászatból és idegenforgalomból élnek meg. Földjeik sajnos a túlzott sótartalom miatt használhatatlanok. Hasonló ok miatt az ivóvíz hiánya is felütötte fejét. A kristálytiszta tenger, fantasztikus pálmafák, gyönyörű napfény jellemzi. Mindez sajnos már nem sokáig lehet élvezhető.